تبلیغات
حالی به حولی - gun(تفنگ)

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

ابزار پرش به بالا
فال روزانه
شنبه 25 آذر 1391-08:41 ب.ظتصاویر ی از انواع تفنگ .
 
برای دیدن تصاوی به ادامه ی مطلب بروید/

AK-47

این تفنگ كه به تعداد 75 میلیون در سراسر جهان به تولید رسیده,می تواند نسبت به هر سیستم سلاح دیگری كه تاكنون تولید شده, میزان كشندگی بیشتری از خود بر جای بگذارد.
تولید AK-47 نه تنها آسان و نسبتا ارزان بوده,بلكه نگهداری از آن نیز بدون زحمت می باشد.همچنین تابت شده این سلاح در مقابل شرایطی كه می تواند به راحتی به سلاح های دیگر آسیب برساند,مقاوم بوده است.میزان دقت این سلاح هم در سطح متوسط است.
مشخصات فنی:
نوع: تفنگ هجومی نیمه یا تمام اتوماتیك
كشور مبدا: اتحادیه شوروی سابق
كالیبر: 32x7/62
ظرفیت خشاب: 30 تیر 
سرعت دهانه لوله : 2329 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 600 گلوله در هر دقیقه


2
M-16


باوجود اینكه در اوایل دهه های 1960 در آزمایشات جنگی كه از سلاح به عمل آمد.یكسری مشكلات وجود داشت اما m16 ثابت كرد سلاحی برجسته با میزان دقت بسیار بالا,طول خدمت و كارایی جنگی بسیار زیادی می باشد.این تفنگ آرزوی ارتش ایالات متحده آمریكا در توسعه تفنگ هجومی و مدرن سبك وزنی كه بتواند جایگزین تفنگ نیمه اتوماتیك M1 و همتای آن یعنی m14 شود,‌را برآورده كرده است.ویژگیهای نوین و ابتكاری آن عبارتند از ساختار پلاستیكی و آلیاژ فلزی سبكmسیستم بارگذاری مجدد گازی ساده و استفاده از مهمات 5/56 میلیمتری كه سربازان این امكان را می دهد كه دوبرابر مقدار مهمات 7/62 میلیمتری را با خود حمل كنند.
مشخصات فنی:
نوع: تفنگ هجومی نیمه یا تمام اتوماتیك
كشور مبدا: ایالات متحده آمریكا
كالیبر: 45x5/56
ظرفیت خشاب: 20-30 تیر 
سرعت دهانه لوله : 3281 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 700-950 گلوله در هر دقیقه


3
Lee-Enfield

این سلاح , سلاح استاندارد پیاده نظام نیروهای انگلیسی از زمان جنگ جهانی اول تا بحران سوئز در سال 1956 محسوب می شود.شهرت این سلاح كه به آن SMLE می گویند به علت ویژگیهای جالب توجههش از جمله قابلیت اطمینان,دقت و میزان نواخت شگفت انگیز آن می باشد.خشاب آن با ظرفیت ده تیر ,نسبت به هر تفنگی دیگر در نیمه اول قرن بیستم بیشترین ظرفیت رو داشت.گلنگدن كوتاه آن با بستن سلاح را مسلحه می كرد.دریچه دهانه لوله آن نیز از ورود گرد و خاك به داخل لوله جلوگیری می كرد.ا ین سلاح در دستان سربازان آموزش دیده به خوبی عمل می كرد یعنی اینكه می توانست در طی یك دقیقه 30 گلوله را در فاصله 200 متری به هدف بزند, میزانی كه با سلاح های نیمه اتوماتیك مدرن هم چشمی می كند.مشخصات فنی:
نوع: تفنگ گلنگدن دستی
كشور مبدا: انگلستان
كالیبر: 56x7/7
ظرفیت خشاب: 10 تیر 
سرعت دهانه لوله : 2438 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 15-20گلوله در هر دقیقه


4
M-1
تفنگ نیمه اتوماتیك M1 كه در سال 1936 مورد استفاده ارتش ایالت متحده قرار گرفت.سل جنگی,محكم و سنگینی كه به گفته ژنرال Patton در اواخر جنگ جهانی دوم,M1 احتمالا بزرگترین تفنگ جنگی است كه همواره توصیه می شود.
شكی وجود ندارد كه M1 اولین تفنگ نیمه خودكاری بود كه نسبت به همهی رقبای خود در میدان جنگ دارای دقت و خشونت مثال زدنی بود.میزان تولید این سلاح تا اوایل دههی 1960 یعنی زمانی كه از حالت كاربردی خارج شد,بیش از 25/6 میلیون بود.
مشخصات فنی:
نوع: نیمه اتوماتیك
كشور مبدا: ایالات متحده
كالیبر: 63x7/62
ظرفیت خشاب: 8 تیر 
سرعت دهانه لوله : 2838 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 30گلوله در هر دقیقه


5
FN FAL

تولید كننده بلژیكی Fabrique Nationale FAL ‌بر اساس طراحی تفنگ آلمانی Sturmgwher 44 و با همان گلوله ها توسعه داد اما زمانیكه ناتو,نیاز به یك سلاح بلندتر 7/62 میلی متری را اعلام كرد,كمپانی طراحی را تغییر داد و سلاحی سنگین تولید كرد.FAL خیلی زود به یكی از سلاح های كلاسیك جنگ سرد تبدیل شد و در بیش از 50 كشور مورد استفاده قرار گرفت.این تفنگ حتی در جنگ های ویتنام به ارتش استرلیا خدمات رسانی كرد و در طول جنگ شش روزه مورد استفاده نیرو های اسرائیل قرار گرفت.مشخصات فنی:
نوع: نیمه یا تمام اتوماتیك
كشور مبدا: بلژیك
كالیبر: 51x7/62
ظرفیت خشاب: 20 تیر 
سرعت دهانه لوله : 2700 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 650-700گلوله در هر دقیقه


6
Mauser 98

Mauser 98 كه اولین بار در اواخر قرن نوزدهم به تولید رسید.تركیبی بسیار عالی از ابتكاراتی بود كه تفنگها در طول اواخر قرن نوزده از آنها برخوردار بودند,باروت بی دود,گیره هایی كه در خشاب ها جاسازی می شد و عملكرد بسیار خوب گلنگدن آن كه هنوز هم پایه و اساس اكثر تفنگ های شكاری مدرن محسوب می شود. از مدل اصلی 98 در طی جنگ جهانی اول استفاده شد اما زمانی كه آلمان در دهه 1930 شروع به تجدید آمار جنگ افزار های خود كرد,این تفنگ به علت آنكه نسبت به سلاح های دیگر از وزن سبك تری برخورددار بود و ضمنا نشانه روی و تیراندازی با آن آسان تر بود, در درجه اول قرار گرفت.
علیرغم این حقیقت كه بعد ها سلاح های اتوماتیك جایگزین شدند امانباید از این نكته نیز گذشت,Mauser به عنوان یكی از تفنگ های افسانه ای عصر مدرن به حساب می آید.
مشخصات فنی:
نوع: تفنگ گلنگدن دستی
كشور مبدا: آلمان
كالیبر: 95x7/92
ظرفیت خشاب: 5 تیر 
سرعت دهانه لوله : 2822 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 10-15گلوله در هر دقیقه


7
Steyr Aug

این سلاح كه بیشتر مشابه تفنگ های فیلم های علمی تخیلی است.تنها خصیصه مهمش,طراحی پیشرفته آنست كه به نظر می رسد پس از تولید آن در سال 1977 باعث ترساندن مشتریان خود شده است. در تركیب این سلاح بیشتر اجزا اعم از لوله و رسیور به جای آنكه در جلوی دسته شلیك تیر انداز قرار بگیرند,به سمت عقب در قنداق كشیده شده اند.خود این عامل سبب گردیده این سلاح,به سلاح بسیار كوچك و سبكی تبدیل شود كه كار كردن با آن نیز بسیار آسان است.
Steyr همچنین به لوله ای با سیستم قابل تعویض خشاب پیدااست و قابلیت دفع چاشنی چپ یا راست مجهز است.
مشخصات فنی:
نوع: تفنگ هجومی نیمه یا تمام خود كار
كشور مبدا: اتریش
كالیبر: 5/56x45
ظرفیت خشاب: 30-42 تیر 
سرعت دهانه لوله : 3084 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 650گلوله در هر دقیقه
8
Spingfield 1903
عملكرد نسبتا ضعیف تفنگ نروژی Krag-Jorgensen كه در جنگ آمریكا-اسپانیا بوسیله نیروهای امریكایی استفاده شد,سبب گردید طراحان آمریكایی به فكر سلاحی استاندارد و مورد استفاده نیروهای پیاده نظام بیفتند.آنها بیشتر از طرح تفنگ آلمانی و 7 میلی متری موزر در این راه اقتباس كردند,البته تغییرات اندكی به آن افزودند و خشاب خوری رو تولید كردند كه دقت بسیار بالایش معروف شد.این تفنگ كه 1903 نام گرفت به سرعت به عنوان سلاح گرم قدرتمند و فوق العاده دقیق مشهور شد,بطوریكه در جنگ Belleau Wood در سال 1918 بوسیله تفنگ داران آمریكا در ضد حملات و از فواصل 700 تا 800 یاردی مورد استفاده قرار گرفت.
این سلاح در جنگ جهانی دوم,جنگ كره و حتی در برخی جنگ ها به صورت یك تفنگ تك تیرانداز (مثلا جنگ ویتنام) استفاده شد.
مشخصات فنی:
نوع: تفنگ گلنگدن دستی
كشور مبدا: ایالات متحده آمریكا
كالیبر: 7/62x63
ظرفیت خشاب: 5 تیر 
سرعت دهانه لوله : 2700 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 10گلوله در هر دقیقه

9

Sturmgewehr

زمانیكه برای ارتش آلمان روشن شد,سربازان پیاده نظامش با موزر های گلنگدن دستی نمی توانند در مقابل سلاح های خودكار روسی مقاومت كنند,طراحان آلمانی تصمیم به توسعه سلاحی جدید گرفتند,اولین تفنگ هجومی Sturmgwehr 44 معروف به STG 44

راه حل دستیابی به موفقیت ' گلوله كوچكتر 7/92 میلی متری بود كه امكان آتش خودكار را فراهم می آورد و به سربازان نیز امكان حمل مهمات كافی را می داد.با وجود اینكه این سلاح خیلی دیر در جنگ جهانی دوم ظاهر شد اما به خاطر ابتكار و نوآوری در طراحی كه در آن به كار رفته بود , شهرت زیادی كسب كرد.
مشخصات فنی:
نوع: تفنگ هجومی نیمه یا تمام اتوماتیك
كشور مبدا: آلمان
كالیبر: 7/92x33
ظرفیت خشاب: 30 تیر 
سرعت دهانه لوله : 2133 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 500 گلوله در هر دقیقه

10

M-14

ارتش ایالات متحدهدر انتهای جنگ جهانی دوم,تصمیمی اتخاذ كرد تا سلاحی را توسعه دهد كه بتواند چندین نقش را ایفا كند. نتیجه تلاش هایشان M14 بود.این سلاح كه برای اولین بار در سال 1957 عملا مورد استفاده قرار گرفت, تفنگی محكم و دقیق بود كه با گلوله های 7/62 میلی متری استاندارد ناتو, قدرت متوقف كنندگی زیادی ایجاد می كرد. M14 بیشترین كاربردش در ویتنام بود اما سربازان با وزن سلاح و مهماتش همواره مشكل داشتند.به همین دلیل,خیلی زود تفنگ سبك M16جایگزین آن شد اما هنوز هم تعدادی از یگان های خط مقدم از این سلاح كلاسیك به صورت تفنگ تك تیر انداز استفاده می كنند.مشخصات فنی:
نوع: تفنگ هجومی نیمه یا تمام اتوماتیك
كشور مبدا: ایالات متحده آمریكا
كالیبر: 7/62x51
ظرفیت خشاب: 30 تیر 
سرعت دهانه لوله : 2799 فوت در هر ثانیه
میزان نواخت تیر 700-750 گلوله در هر دقیقه


منبع : مجله جنگ افزار

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم اردیبهشت 1390ساعت 2:26 قبل از ظهر  توسط داریوش چراغی  |  آرشیو نظرات
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 25 آذر 1391 08:48 ب.ظ


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.